O Guadalajara se mluví jako o fenoménu po celé zemi, protože jeho velké úspěchy jsou založeny na čistém talentu mexických hráčů po dobu více než 100 let své existence v mexickém fotbalu.

„Las Chivas“ (Kozy) je považován za nejoblíbenější tým v Mexiku díky svým kořenům a tradici.

Historie týmu sahá až do roku 1906 kdy belgický obchodník, Edgar Everaert, a Francouz jménem Calixto Gas a skladnící ve skladu v Mexico City – francouzské továrny, v čele s Gregorio a Rafaelem Orozco, založili Union Football Club. Existují dvě verze názvu:

1. Představoval spojení zakladatelů klubu Mexiko, Belgie a Francie.

2. Vztahuje se na geografii, protože sport byl praktikován na křižovatce Unie a Lafayette Avenue a u předměstí v Moderně.

V roce 1908 se společníci shodli na přejmenování klubu podle samotného města, protože by to dalo větší identitu a význam jako u evropských klubů v té době. Během zasedání za účasti mexických partnerů bylo navíc dohodnuto, že tento tým bude používat pouze mexické hráče a proto změnil konečný název na Club Deportivo Guadalajara. Během amatérské éry, Guadalajara získala 13 titulů v západní lize.

Pak v roce 1943 byl klub přijat do profesionálního fotbalu do první divize. Chivas Guadalajara se zapsal zlatým písmem do historie díky 11 ligovým titulům. Tým byl velmi populární, když hrál kdekoliv v Mexiku nebo ve Spojených státech byl stadion vždy plný.

V posledních letech však špatné hospodaření klubu způsobilo prohlubeň mezi příznivci a jejich týmem a to díky špatným rozhodnutím, výsledkům a nedostatku respektu k tradicím klubu.

Brigada 97 se zrodila v červnu 2013 od manažerů našeho týmu, Club Deportivo Guadalajara (známé jako Chivas), kteří se rozhodli zrušit skupiny příznivců (Barras Bravas). Několik fanoušků, kteří patřili k těmto různým skupinám se rozhodlo zahájit projekt striktně proti fašismu. Nápad, na kterém se pracovalo už mnoho let, ale nikdy se ho nepodařilo proslavit.

První schůzky se zúčastnili pouze čtyři lidé, bylo rozhodnuto o našich pozicích a ideálech a o práci i mimo stadion naším jménem. Zvolili jsme název BRIGADA 97, důvodem pro jméno bylo, že v roce 1997 několik z nás zažilo náš desátý ligový titul klubu Guadalajara. Druhé schůzky se zúčastnilo dokonce 20 lidí.

Náš příběh začíná v prvním zápase sezóny, sézona začala pomalu startovat a naše skupina chce získat co nejvíce lidí ze zbylých rozpadlých skupin, někteří z nich nás podpořili, aby se ukázala naše síla na stadionů, kde Chivas hraje.

V ulicích, jsme se jako skupina účastnili dema pro sociální spravedlnosti v Mexiku, jako je boj o svaz učitelů Národní koordinace vzdělávání pracovníků (CNTE), kde učitelé bránili bezplatné a kvalitní vzdělávání v této zemi. Na svátek práce, kde jsme požadovali uznání práv pracovníků a solidaritu s palestinskému lidu, vyjádřili jsme nesouhlas s izraelským státem a genocidu v pásmu Gazy.

Skupina rovněž zahájila kampaň s názvem Anti-Vergara, ve kterém jsou uvedeny akce, jako je lepení plakátů na ulicích města, a uvnitř stadionu, kampaň poukazuje na špatné hospodaření a je proti pokusům o oslabení tradic našeho týmu.

http://cabezadebalon97.wordpress.com
https://www.facebook.com/Brigada97