Začalo to asi tak před rokem, kdy se určitá část politicky gramotných fotbalových fans z Vídně, kteří podporovali různé kluby první ligy, rozhodla opustit své kluby v souvislosti s vývojem svých názorů a začali hledat v nižších ligách klub, s nímž by se mohli identifikovat. Hledali klub, ve kterém existovaly a stále existují tradice pracující třídy, kde mají vstupenky dostupnou cenu, kde můžete jít na levicovou tribunu, kterou může dokonce navštívit vedení klubu a hráči, kde si můžete po zápase dát pivo a pokecat s mužstvem.

Pochopili jsme, že současný fotbal nemůže tyhle potřeby naplnit. A tak jsme se začali zajímat o SC Red Star Penzing. Klub s atraktivním názvem jsme našli v 5. rakouské divizi a rozhodli jsme se zjistit víc o jeho historii. A ta historie byla úžasná.

Klub byl založen v roce 1903 skupinou ocelářů z vídeňského okresu Ottakring a prodělal řadu vzestupů i pádů za celou svou historii dělnického mužstva. Původně měl klub anglické jméno, což odkazovalo ke kolébce fotbalu a také zdůrazňovalo internacionální duch klubu. Mužstvo bylo nuceno změnit jméno po nařízení mocnáře, když se Velká Británie stala oficiálním nepřítelem v první světové válce. Název klubu byl obnoven po jejím skončení.

Začátkem 30. let v době vzestupu rakouského fašismu byl klub fašisty zabaven kvůli dělnické tradici a jeho připojení k zakázané lize VAFÖ (Freie Vereinigung der Amateur-Fußballvereine Österreichs – Svobodný svaz amatérských fotbalových klubů Rakouska), jejímž členem byl po celou dobu své existence na protest proti založení profesionální rakouské fotbalové ligy OFB. Ale Red Star si pronajal několik hřišť a hrát nepřestal.

V období nacistického režimu v Rakousku byl klub znovu nucen změnit název, protože národní socialisté se stavěli negativně k anglickým názvům. Někteří hráči a oficiální představitelé klubu byli odvezeni do koncentračního tábora, ale Red Star bojoval s útlakem, hrál dál a hned po skončení války se vrátil ke starému názvu.

Po několika letech bez vlastního stadionu si klub nakonec našel jeden v 15. vídeňském okrese Fünfhaus, kde hrál do roku 1975. Vynikající starý stadion Karl-Volkert-Part byl pak zlikvidován a namísto něj postavili parkoviště pro místní nákupní centrum. Res Star se přesunuli na současný stadion s názvem Auto-Platz vedle Kendlerstraße v Ottakringu.

Co se týče historie, bylo všechno jasné. Res Star byl tím, co fanoušci hledali. Dnes patří k němu a říkají si Guardia Rossa.

Volný vstup na domácí zápasy pro fans klubu, vlastní pití, co si můžou přinést, pyrotechnika povolená prezidentem klubu, politické názory povolené a vítané nejen vedením klubu, po zápase účast na večírku bez ohledu na to, jestli vyhráli, prohráli nebo byla remíza. O tomhle sní každý fotbalový fanoušek.

„Po několika zápasech jsme seděli s legendou klubu a pili s ním pivo, mluvili jsme o našich politických názorech. A on řekl: Klub si samozřejmě uvědomuje, že v určitou chvíli vás navštíví pravičácký parchanti, ale měli byste vědět, že až tihle hajzlové přijdou, celý mužstvo vám bude krejt záda! My jsme antifašisti všichni! Tohle řekl Mo, ,ministr zahraničí‘, jak mu říkáme. Teď je nás asi deset a dalších dvacet lidí se k nám občas přidá. Tvoříme mix odlišných lidí od dělníků, nezaměstnaných a studentů po migranty – spolek, který reprezentuje rakouskou společnost. Ostré politické názory jsme měli od samého začátku, což se nemění.“

Máme družbu s dalšími dvěma fotbalovými kluby a dokonce největší rakouský fotbalový časopis otiskl dvoustránkový článek o naší historii.

„Naším cílem je mít vlastní choreo nejlíp v každém domácím zápase a používat bannery k některým sporným sociálním otázkám v Rakousku i ve světě. Zatím se nám to dařilo. Možná to bude ještě lepší, než jsme plánovali.“

Ale hlavním cílem Guardia Rossa je světelný panel na Kendlerroad, jak říkají svému hřišti. „Pořád nemáme panel. Po pár pivech na tribuně je pro někoho pracné zjišťovat výsledek. Stadion potřebuje světelnou tabuli, proto organizujeme kampaň. Udělali jsme sbírku a prodáváme suvenýry, takže když to půjde dobře, budeme mít světelnou tabuli už začátkem druhého kola mistrovství. Tohle z nás dělá ultras, ne? Podpora klubu v jakékoli situaci. Fans vědí líp než investoři, co mužstvo potřebuje. Fans jsou věrní. Nejsou peníze, tak prostě pomáháme klubu držet se nad vodou!“

Kdo jsou Guardia Rossa

Guardia Rossa tradičně fandí Red Star hlasitě, živě a originálně, doma i na výjezdech. Proto nikdy nestrpíme rasistické, antisemitské, anticiganistické, nacionalistické, homofobní nebo sexistické projevy na naší tribuně! Považujeme se za následovníky tradiční vídeňské fotbalové kultury a celé její historie. Vždycky budeme vystupovat proti diskriminaci kvůli genderu, původu, barvě kůže nebo sexuální orientaci.

Navíc se chystáme zlepšit infrastrukturu Red Star pro naše kamarády, fans i hosty, samozřejmě bez komercionalizace klubu.

Je pro nás taky důležité mít možnost vyjadřovat svoje politické názory, které mají vztah nejen ke hře, ale jdou za hranice fotbalových tribun. Jsme nekompromisně antifašistická tribuna, která má vlastní představu o problematických sociálních otázkách. V tomhle kontextu chápeme slovo antifašista nejen jako člověka, který vystupuje proti náckům. Uvědomujeme si, že všichni nemůžou mít stejný názor, ale bez ohledu na to považujeme fotbalový stadion za politické hřiště! Nejde nám o násilí, ale vždycky budeme připraveni bránit naši bandu a blízké lidi, stejně jako morální hodnoty.

Love Red Star – Hate Fascism!

Zdroj: rebelultras.com

Facebook Guardia Rossa – https://www.facebook.com/Guardia.Rossa
Oficiální stránky klubu – http://www.redstar-penzing.at