Derby. Zápas, který k fotbalu v Česku poutá mimořádnou pozornost. Utkání jako žádné jiné. Společenská událost. Chceme téhle pozornosti využít a po několika měsících znovu promluvit o rasismu. Na tribunách i mimo ně. A chceme říct: My jsme Sparta. Bez ohledu na reakce některých jednotlivců a skupin v ochozech jsme a nadále budeme klubem, který je otevřený hráčům bez ohledu na jejich původ, barvu pleti a víru.

Proč se Sparta ve veřejné komunikaci věnuje rasismu s vyšší intenzitou než v minulosti?

Zápas s Trabzonsporem v předkole Evropské ligy před prázdnými tribunami v GENERALI Areně si pamatujete? Tak i proto.

Chceme být upřímní sami k sobě. Uzavření ochozů na Letné bylo důsledkem rasistického chování skupiny fanoušků v minulém roce v předkole Evropské ligy v Novim Sadu, kde jsme se střetli se Suboticí. Už předtím byl klub potrestaný uzavřením sektoru v Rostově kvůli neakceptovatelným projevům některých radikálů při zápase v Miláně.

Přejeme si, aby téma rasismu, přestože se týká minoritních skupin na stadionech, nebylo bagatelizované a přehlížené. Na Letné i kdekoli jinde.

„Inspirovali jsme se v zahraničí a oslovili jsme herce a našeho fanouška Jakuba Štáfka s nápadem natočit tohle video. Naší dlouhodobou strategií je téma rasismu otevírat, mluvit o něm a upozorňovat na něj. Uvnitř klubu se na všech úrovních shodujeme, že chceme a musíme být moderním klubem, který projevy rasismu odsuzuje,“ říká marketingový ředitel AC Sparta Praha Kamil Veselý.

„Zvolili jsme syrovou a poměrně provokativní formu. Štve nás, v jakém prostředí někdy musejí podávat výkony naši hráči, kteří sem přišli například z Afriky. Chtěli jsme být kontroverzní. Právě to má někdy nejvýraznější efekt,“ doplňuje Ondřej Kasík, ředitel komunikace ACS. „Nechceme být pokrytci a poukazovat na ostatní, když stejný problém řešíme i my sami. Ale budeme rádi, pokud se nám podaří tohle téma rozvířit a do veřejné debaty se zapojí i další kluby.“

Video, ve kterém vystupuje Jakub Štáfek, je vzkazem směřujícím k tribunám na Letné i jinde, vzkazem drtivé většině českých fotbalových fanoušků, kteří s podobnými projevy nenávisti také nesouhlasí, i apelem na ostatní profesionální i amatérské kluby a jejich zástupce.

Protože… co kdyby se tady cizincům hrálo líp?

Zdroj: https://sparta.cz/cs/clanek/co-rika-tvoje-mama-o-rasismu-35851