Love football, hate racism! Pod známým heslem se na pražském Strahově 4. června už po třinácté sešli milovníci fotbalu z několika zemí. Na protest proti rasismu bojovali o pohár LFHR v malé kopané.

Organizátoři z řad pražských Barflies letos hostili kromě českých týmů i kamarády ze Slovenska, nebo Běloruska. Týmů bylo celkem 25 a během super atmosféry vybojovali třetí místo BFAM, druhé Black Krab z Běloruska, pohár za první místo si odnesl pražský Gybot. Akci tradičně provázelo veganské občerstvení, prodej protirasistických suvenýrů a večer na 007 také vynikající koncert vycházejících hvězd pražské punkové scény Karabina a Punto D’Onore. Kdo se zúčastnil, jistě rád potvrdí, že se akce velice povedla.

Proč turnaj pořádáme?

Mohlo by se zdát, že problém rasismu je už dávno dostatečně omletá záležitost… Jenže není. Bohužel. Česko totiž v poslední době začalo povážlivě hnědnout a nacionalisté získávají podporu, o které se jim ještě nedávno ani nesnilo. „Vlna uprchlíků hrozí české kultůře!“ „Naše dcery budou chodit v burkách!“ „Křesťanství je v ohrožení!“ Podobné bláboly jsou v poslední době ke slyšení takřka na každém rohu. Nejen od neonacistů, ale i od politiků v televizi, nebo takzvaných slušných Čechů v hospodě, na ulici, nebo na stadionu. Virtuální hordy plenící naše etnicky jednotné Česko jsou univerzálním strašákem a není protiuprchlický hoax, aby se nevracel ve stovkách sdílení na Facebooku, mailu, nebo Twitteru. Je už rok 2016, ale navzdory tomu, v co antifašistická scéna už dlouho doufá, konec nesmyslů o slušných bílých a zlých černých se stále nekoná. Pořádat antirasistický turnaj je proto stále dobrý nápad. Možná nyní ještě víc, než dřív.

Říkáme znovu: Ne rasismu!

Názory Barflies Praha, stejně jako spřátelených lidí po celém světě, zůstávají stejné. Jsme zcela proti rozdělování lidí podle rasy, populistickému vymývání mozků ultrapravicovým politickým dobytkem, i řádění náckovských bojůvek. Jsme pro solidaritu mezi lidmi a stále si myslíme, že ŽÁDNÝ ČLOVĚK NENÍ ILEGÁLNÍ. Podpořit nás můžete třeba na podzim na dalším LFHR. A protože to celé naštěstí není jen o politických názorech, můžete si s námi příště zahrát fotbal, nebo si dát třeba pivo a burger.

Těšíme se na vás.